Başlat’taki “Bul” içine site eklemek

Hani bazen devamlı açtığınız,yeni neler var diye baktığınız siteler vardır.Genelde bu siteleri firefox’un yer imlerine kayıt edersiniz.Peki, bu siteleri hemen açmaya ne dersiniz?.
Cevap evet ise:
Home,belgeler, artık adını ne koymuşsanız tıklayıp açın,adres çubuğuna /usr/share/apps/kicker/menuext/findyazıp entere basın.Orada kfind.desktop ve websearch.desktop göreceksiniz.Biz buna ek olarak hemen açılmasını istediğimiz sitelerin *.desktop’larını yapacağız (yıldız(*) yerine ismini yazacağız).

1-Boş bir yerde sağ tıklayıp “Yeni oluştur—>Metin dosyası” seçip adını Yahoo.desktop verelim ve tamam tıklayıp kaydedelim.
2-Kaydettiğimiz Yahoo.desktop dosyasını kwrite ile açalım ve:

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Type=Link
URL=https://www.yahoo.com
Icon=gaim
Terminal=false
Name=Yahoo Search
Name[tr]=Yahoo’da ara
Categories=Qt;KDE;Find;

yazıp kaydedip çıkalım.
Diyelim başka siteler de ekliyeceksiniz,aynı yöntem ile “eklenecek sitelerin ismi.desktop”yaratın ve yukardaki örnekte görülen URL karşısına sitenin adresini yazın.Yukarıdaki “Icon=” yazan yere istediğiniz ikonu koyabilirsiniz.Hepsi bu kadar 🙂

2 Comments on “Başlat’taki “Bul” içine site eklemek

  1. Kemal bey, hiç alakası olmayan bir konuyu sizinle hiç alakasız bir web sitesine uzun uzun yazmak biraz komik olmuş.Yani,benim sizin sitenizde uzun uzun linux anlatmam,yazmam neyse sizin yaptığınız da o.
    Ben yine de yorumunuzu keserek,web adresinize dokunmayarak yayınlıyorum.
    saygı ve sevgilerimle