Cdden program yüklemek

Program yüklemek için daha önce Burada nasıl program yüklenir basitçe anlatmıştım.
Diyelim daha önce yedek(ghost) almadınız ve bir problem oldu sisteminiz uçtu (kolay uçmaz ama) ve linuxu yeniden kurdunuz.Tabi tüm herşeyi tekrar yapıp ayrıca depodan yüklemelerinizi de yapacaksınız.
Peki bütün kullandığınız programları depodan değil de cdden almaya ne dersiniz?
O halde synaptic açıyoruz,üst ayarlar menüsünden Tercihler tıklıyoruz.Burada Dosyalar sekmesine tıklayıp “indirilen paketleri “cache” dizininde bırak” kutucuğunu işaretleyip Tamam deyip çıkın.

paket

Artık depodan yüklediğiniz paketler bilgisayarınızda kalacak.Peki nerede duracak bu paketler?
İşte burada:

paket2
Şimdi bana ” tamam da bu işin cd ile ne alakası var” dediğinizi duyar gibi oldum 🙂 ,kabul ,cd ile bir işi yok ama sistemi kurdunuz ve bu ayarı da yaptınız sonrada tüm kullandığınız programları yüklediniz, herşey tamammı?eksik program yok sanırım! şimdi yapmanız gereken /var/cache/apt/archives içindeki paketleri cd veya dvdye yazdırmak ve saklamak.
Ne o yoksa yinemi uçurdunuz sistemi.Olsun tekrar kurun,kurulum bittiğinde cd veya dvddeki paketleri /var/cache/apt/archives içine kopyalayın,synaptic açın ve kullandığınız programı seçip kur deyin.İşte bu kadar.

4 Comments on “Cdden program yüklemek

  1. utanmıyor musun başına “cd den program yükleme” diye yazmaya….
    birde bi bok biliyormuş gibi havalar girerek anlatmış…..
    cd den program yüklemekmiş…..
    utanmaz yalancı seni…

  2. çok saol. Bugüne kadar format atmaktan dolayı bir sürü paketi tekrar tekrar kurdum. Allah’tan kota sınırsız yoksa batardık.