Dosya ilişkilerini ayarlamak

Diyelim bir web sayfasını firefox ile açtınız ve hoşunuza gitti veya sizin istediğiniz bilgiler bulunuyor ve o sayfayı “farklı kaydet” ile kaydettiniz.3-4 gün sonra o sayfayı çevrim dışı açmaya kalktınız ve sizin istediğiniz tarayıcıda değil,mesela kanguru “kanqueror” ile açtı ve siz bunun kanguru ile açılmasını istemiyorsunuz!.Bu durumu nasıl değiştireceğiz?
” Başlat—>Sistem—>Yapılandırma—>KDE—>KDE bileşenleri—>Dosya ilişkileri “ni tıklıyoruz

1- Resimdeki gibi “dosya adı kalıbı bul” yazan yere html yazalım,
2- Bulunan sonuçları genişletelim
3- “Uygulama tercih sırası” kısmındaki “Mozilla-Firefox” seçelim ve yukarı taşı tıklayıp mozilla-firefox’su yukarı alalım,ve uygula tıklayalım.
4- ” Yerleştirilmiş ” sekmesini tıklayıp, oradan “Dosyayı ayrı izleyicide göster” seçip, uygula tıklayıp, tamam tıklayıp çıkın.

Åžimdi, kaydettiğiniz web sayfasını tekrar çevrim dışı açın bakalım! Ne oldu firefox ile mi açıldı 🙂

Bu uygulamaları değişik uzantılarda kullanabilirsiniz.Örneğin text dosyasını devamlı Kwrite ile açmak isteyebilirsiniz, veya mpg uzantılı bir filmi kaffein ile izlemek isteyebilirsiniz, vesaire vesaire.

NOT: Emin olmadığınız uzantılara bence dokunmayın,orjinal halinde bırakın.Eğer eminseniz tabii ki değiştirebilirsiniz.

4 Comments on “Dosya ilişkilerini ayarlamak

  1. Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to search out any person with some original thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is something that is needed on the net, someone with a little bit originality. useful job for bringing something new to the internet!