Linux send to servicemenu yapalım

Burada harddisklerimizi otomatik bağlamayı anlatmıştım,Geçenlerde kullandığım sistemi göstermek için laptopu iş yerine götürmüştüm.Orada bir arkadaşım bana “bunda nasıl dosyaları,klasörleri başka bir yere yolluyorsun” diye sordu (o da şimdi aramıza katıldı 🙂 ) çok basit dedim ve gösterdim.O da bana ” ohooo,bu çok zor,bir sürü yer çıkıyor” deyince eve gelip bunu nasıl sağ tuşa atarım diye biraz araştırma yaptım.Burada birşeyler buldum.
Servicemenu bana ait değil,sadece yeniden düzenledim.Artık kolay yoldan istediğim yere kopyalama yapıyorum.Öncelikle home veya belgelerim(siz ne isim verdiyseniz) açın ve “görünüm” menüsünden gizli dosyaları göster seçin.

Aşağıdaki kodları(!) kwrite ile yazıp yolla.desktop

diye kaydedin.

[Desktop Entry]
ServiceTypes=all/all
Icon=desktop.png
Actions=masa;hdd;usb
Encoding=UTF-8
X-KDE-Priority=TopLevel
X-KDE-Submenu=Send to
X-KDE-Submenu[tr]=Gönder
[Desktop Action masa]
Name=To Desktop
Name[tr]=Masa üzerine
Icon=desktop.png
Exec=kfmclient copy %U $HOME/Desktop
[Desktop Action hdd]
Name=To HDD
Name[tr]=Hard diske
Icon=hdd_mount.png
Exec=kfmclient copy %U /home/zapolo DİKKAT: AŞAĞIDA ANLATILMIŞTIR
[Desktop Action usb]
Name=To USB
Name[tr]=USB Disk
Icon=usbpendrive_mount.png
Exec=kfmclient copy %U media:/sda1

Eğer root olarak kullanıyorsanız ;

/root/.kde/share/apps/konqueror/servicemenus

içine kopyalayın.
Eğer kullanıcı adı ile kullanıyorsanız;

/home/kullanıcı_adınız/.kde/share/apps/konqueror/servicemenus

içine kopyalayın.
Şimdi bir klasör veya dosyaya gelin ve sağ tıklayın 🙂

İpucu:
USB diskinizi takın ve açılınca adres çubuğuna bakın,orada hangi bağlantıyı görürseniz USB Disk bölümüne onu yazın.Mesela,eğer media:/sdb1 ise Exec=kfmclient copy %U media:/sda1 yazan yerdeki sda1’i sdb1 ile değiştirin.

DİKKAT : buradaki (/home/zapolo) zapolo benim home klasörümdeki şahsi dosyamdır.siz başka bir isimle dosya açabilirsiniz.O zaman yol şöyle olmalıdır :

Exec=kfmclient copy %U /home/sizin_dosyanız

Uyarı için Suat’a teşekkür ederim.

5 Comments on “Linux send to servicemenu yapalım

  1. Güzel bir servis menüsü. Ben de kendime bir benzerini yaptım, bu ve diğer servis menülerinden yararlanarak. Yalnız taşınabilir aygıtlara kopyalama özelliğini geliştirmenin bir yolunu bulamadım. Örneğin menüde yalnızca o an takılan aygıtlar görünse ve aygıtların isimleri (etiketleri) de menüde görünse daha güzel olacak.

  2. Maidis,öncelikle ilgine teşekkür ederim,ayrıca sitende de gezme fırsatım oldu,eline sağlık.Aygıt etiketleri hiç aklıma gelmedi çünkü bende usb giriş 2 adet ve birini fare için kullanıyorum o nedenle hiç düşünmedim ama bir bakayım olabiliyor mu?