PCLinuxOS Gnome masa üstü:Lapis linux

lapis

Lapis Topluluğu’nun projesi olan Lapis Linux, 1.0. sürümüyle indirilmeye hazır. Bir süredir geliştirme sürümleri bulunan Türkçe destekli Gnome masaüstü tabanlı Lapis Linux, tam Türkçe desteği bulunan bir dağıtım olarak Türkiye’deki linux kullanıcılarına ve yeni kullanıcılara kolay ve işlevsel bir işletim sistemi sunuyor. Lapis Linux’ta öntanımlı ve depolarda bulunan uygulamaların başında Gnome masaüstünün 2.22 sürümü, KDE masaüstünün 3.5.9 sürümü, açık kaynak kodlu güçlü ofis yazılımı olan OpenOffice.org’un 2.4.0 sürümü, 3 boyutlu masaüstü efektleri uygulaması olan Compiz’in 0.7.6 sürümü geliyor. Mozilla Firefox İnternet tarayıcısı da 2.0.0.14 sürümü ile bir çok dağıtımın aksine flash ve java eklentileriyle birlikte Lapis Linux’ta kullanıma hazır bulunuyor.

Lapis linux ana sayfasından tantım yazısını buraya kopyaladım.PCLinuxOS hoşuma gitti,keşke gnome masa üstü olsaydı diyorsanız ;

Buradan LAPİS LİNUX adresine tıklamanız yeter.Haydi bakalım Gnome’ciler 🙂

35 Comments on “PCLinuxOS Gnome masa üstü:Lapis linux

 1. Hocam tavsiyen üzerine lapislinux 1.0.2RC2 indirip kurdum ekran kartımı ayarlıyamadım.Bazı eksiklikler var ve synaptic ile yüklemek istediğimde yükleme olmuyor.Birde bunda pclos gibi sağ menüde ekleme yapabilirmiyiz.Teşekkür ederim.

 2. ben yeni diyerek 101 yükledim ama ekranım çok yavaş oldu yardımcı olursanız sevinirim

 3. Mustafa,Lapis daha çok yeni bir dağıtım ve henüz test amaçlı ayrıca stabil sürüm çıkmadı, hatalar giderilmeye çalışılıyor ve bu iş sadece Lapis’çilere değil hepimize düşüyor.Gerçi ben gnome masa üstü sevmiyorum ama yinede kurulum yaptım,testler yapıyorum.Ekran kartını synaptic ile yükleyeceksin tabii ama depolarda çalışmalar yapılıyordu.Depo çalışmaları konusunda eksikleri var ve duyuru ile yapmıyorlar maalesef,halbuki ana sayada bu çalışmalar duyurulsa bence daha olumlu olur,çünkü bende henüz yükseltmeleri yapamadım ve calışmaların bitip bitmediğini bilmiyorum.
  Sağ menü olayına gelince…istersen daha oraya gelmeyelim,iyice karıştıralım,program içinde program açalım Lapis linux’un hatalarını arayalım,yardımcı olmaya çalışalım ne dersin? Lapis forum adresi:
  LAPİS FORUM

 4. ecem,yeni diyerek ne kastettin anlamadım ama 1.0.1 de bu problem var evet.Sen biraz sabret, yakında 1.0.2 RC3 çıkacak onu indirir kurarsın.İstersen LAPİS FORUM girerek yardım alabilirsin.

 5. Tamam hocam şimdilik bekletelim,dediğin gibi biraz kurcalayalım,teşekkür ederim.

 6. Sayenizde bende linux kullanıyorum ve ayırdığım diskimde linux dağıtımları kurup deniyorum.Verdiğiniz adresten indirip kurdum,ubuntu kurmaktansa lapis kurmak bana göre daha iyi çünkü dil ayarı yapma derdim olmadı fakat sizde belirtmişsiniz daha stabil sürüm çıkmadı,test dağıtımları diye fakat inşallah en kısa zamanda korkusuzca kullanacağım sürüm çıkar.Ecem’e katılıyorum,1.0.1 sürüm makinayı kasmaktadır.Buradan lapis linux’u bize tanıttığınız için ayrıca teşekkürler,ayrıca ankete kde diyerek oyumu kullandım.

 7. dayko ben heriki sürümüde denedim ilk sürümde pc yavaşladı pencereler çok yavaş açılıyordu ikinci sürümde sorun yok ben ubuntu kullanıyorum birde pclos, eğer lapisin sorunsuz sürümü çıktığında bende ubuntunun yerini alacak lapis.ankette gnome seçtim herşey için çok sağol tanıtımın içinde sağol.

  Ercüment bari noktalama işaretlerine dikkat etseydin.

 8. Arkadaşlar lütfen noktalama işaretlerine dikkat edelim.Zaten klavye başındasınız,noktaya ve virgüle basmak pek zor olmasa gerek.

 9. Tanıtım ve açıklamalar için teşekkürler dayko.Ben bekliyim ozaman stabil sürüm için ne dersin?

 10. Hocam biz bunu kursak sorun olurmu,hangisini kuralım?Yani ilk sürümümü yoksa ikinciyimi tavsiye edersin, birde bu kdenin kaçıncısı acaba?

 11. Tayfun, bence bekleme RC2’yi indirip dene.
  Emrah, süper olan ne anlamadım? Musa ile aynı bilgisayardan yazdınız galiba 🙂 Musa,neden sorun olsun sorun olursa format atarsın olur biter ayrıca Lapis KDE değildir GNOME’dir.Gnome veya Kde yazıp googleden aratırsan birçok belge bulursun 🙂
  NOT: Bana hocam diye diye beni öğretmen sanacaklar,keşke olsaydım ama maalesef değilim
  🙂

 12. İlgilendiğiniz ve denediğiniz için teşekkür ederiz. Deniyecek olan kişlerede şimdiden teşekür ederiz.
  lapis linux un 1.0.1 deposu dondurulmuş dur. Rc 2 yide indrimeyenler indrimesin . Büyük bir değişiklik oldu güncelemede baya sorun çıkarıyor. Yeni çıkacak RC sürümünde düzelmiş olacak.Gnome’nin son sürümünü kullanıyoruz Depoda Kde 4.1.7 ve Kde3 3.5.9 var. İsteyen kişi depodan kde ,lxde ,e17 ,xfce vb. gibi masaüstü ortamlarını kullanablir.

  Herkse iyi günler

 13. Merhabalar,

  Lapis Linux’u tanıttığı için Dayko’ya öncelikle teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. Ve elbette ilgi gösteren diğer arkadaşlara da… Buradaki sıcak sohbeti görünce, sizlere birinci ağızdan açıklamalar yapma zorunluğunu hissettik.

  Lapis Linux 1.0.1, hala geçerli kararlı sürümümüzdür. Bilgisayarı kastığı yönündeki şikayetlerin iki nedeni olabilir:
  1. Lapis’te cpufreq adlı servis ön tanımlı geliyor. Ve bu servis, işlemci frekansını ekonomik kullanmak için gereğinden fazla düşürebiliyor.
  2. Laptop modüllerinden.
  Masaüstü sistem kullanan arkadaşlar, laptop modüllerini kaldırabilirler.
  Cpufreq ise panele “İşlemci Frekansı Seviyesi İzeyicisi” eklenerek ayarlanabilir. Ya da kaldırılabilir.

  Yeni sürüme gelecek olursak: Lapis RC2’yi asla denemeyin. Geliştirme aşamasında aldığımız radikal bir kararla paketleri LZMA ile hazırlamaya karar verdik. RC2’de LZMA desteği gelmiyor. RC2 kursanız dahi depodan paket yükleyemezsiniz.

  RC3’te de güncel başka paketler eklendi ve dar bir grup içinde test edilerek hemen RC4 çıkarıldı.

  Lapis 1.0.2 Yavuz sürümünde, sistemin temel bileşenleri oldukça güncel paketlerle gelecek. (Kernel, Gnome, OOo ve Firefox)

  RC4’ü denemek isteyen arkadaşlar bu adresten yararlanabilirler. http://www.lapislinux.org/smfforum/index.php?topic=250.msg1118;topicseen#new Lütfen, bildirilen hataları inceleyerek kararınızı verin.

  Lapis Linux, tam Türkçe dil desteği sağlamayı hedeflemektedir. Bu nedenle bazı uygulamaların çevirisi ekipteki arkadaşlarımızca yapılmıştır. Ancak, takdir edersiniz ki 9 bini aşkın paketin tamamını Türkçeleştirmek kolay değil ve o kadar insan kaynağımız yok.
  Zemberek sunucusu ile Firefox, Pidgin, OpenOffice, Gedit gibi uygulamalarda Türkçe yazım kontrol desteği sunulmaktadır.

  Ön tanımlı masüstümüz Gnome’dur. Ancak, KDE paketleri de depomuzda bulunmaktadır. KDE4 desteği için yakında deneme sürümleri de çıkardık ancak önceliğimiz Gnome masaüstü ile kararlı sürümü çıkarmak olacak.

  Önceki yazışmalarda belirtilmiş olsa da Lapis Linux adresleri şöyle:
  Resmi site: http://www.lapislinux.org
  Forum: http://www.lapislinux.org/lapisforum/index.php
  LapisLinux’un doğdu yer: http://www.linux-sevenler org ve forum adresi: forum.linux-sevenler.org

  İyi günler

 14. Dayko önce nokalama işareti uyarın için candan teşekkür ederim.İkinci olarak linux kullanımının salt konsol olmadığını, anlatımlarındaki sade dilinle,sevecen tavrınla yıllardır var olan ama nedense pek tutulmayan linux işletim sistemini hiç bir maddi çıkar beklemeden sadece biz yetişkinlere değil,öğrencilere de faydalı olmak, resmi olarak öğretmen değil ama genel anlamda bir öğretmensiniz.Bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim,belki biliyorsunuzdur pardus müfredata girdi ve işliyoruz.Bir öğrencim sağ tuş menüsüne gönder yapmış ve bana gösterdi,bende arkadaşlarına anlat bakalım nerden faydalandın ve nasıl yaptın dediğimde sizin sitenizi arama ile bulduğunu ve siz nasıl yazdıysanız aynen anlattığını görmenizi isterdim.Åžimdi sınıfın yarısından çoğunda iki linux yüklü,biri pclinuxos diğeri pardus.çok detaylı anlatıp yerinizi işgal etmek istemiyorum,bana göre siz bir öğretmensiniz.
  Son olarak,lapis linux’su bende indirdim,cd’ye kaydettim.Öğrencilerime dağıtacağım ve lapis linux sorunlarını beraber tartışacağız.
  Tarlanızı gördüm hayırlı uğurlu olsun,umarım tarla-evi’ne gidince bizleri daha fazla dayko’suz bırakmazsınız,çünkü bizler ve öğrencilerim tarafından sizi tanımasak da çok seviyoruz,çünkü linux’su bu kadar güzel anlatan bir site daha göremedik,şu an saat 02 ve ben arkadaşımla sayenizde linux tartışıyoruz.
  çok uzun yazıp vaktinizi aldığım için lütfen özürlerimi kabul edin.
  Hüseyin Åžen

 15. Arkadaşım anketteki diğer yerine seçenekler koysaydın iyi olurdu.Lapisi sevmedim çünkü gnome çünkü ekran resimleri berbat çünkü bilgisayarımı yavaşlattı çünkü çok *****,birde burada tanıtımını yapmışsın.Lapisinde seninde linuxsunda…..

 16. çok teşekkürler dayko,sayende lapis kurdum ve gogolda birçok bilgiye ulaştım.Enbüyük özelliği türkçe olması,tekrar teşekkürler.

 17. Dayko lapiste senin pclosta yaptığın gibi sağ menüyü yapamıyorum,bir bilgin varmı acaba?

 18. Nerden başlıyacağım,bilemiyorum.Önce kendimden başlıyayım,dün gece aniden rahatsızlanarak bir hastane turu attık.Önemli birşey yok,herşey normal çıktı,bir ilaç verdiler ancak kendimi topladım 🙂
  Ramses ve Ali,teşekkür etmenize gerek yok,çünkü biz bir aileyiz.Penguen ailesi 🙂
  Hüseyin hocam,sana ayrıca teşekkür ederim.Linux konusunda okullardan bana seminer vermem için davet de geldi ama ben daha buna hazır değilim.Bana gelen postalarda zaten bu siteden epey faydalandıkları konusunda haberler var.Düşüncelerin için tekrar teşekkür ederim,bu arada en kısa zamanda postana cevap vereceğim.
  Palio,üslubun hiç iyi değil,ayıp etmişsin.Belkide yorumunu sileceğimi sandın ama ben kolay kolay silmem,sansürler yayınlarım.Ankete gelince ,sende diğer şıkkını seçseydin ayrıca herkez herşeyi sevecek diye bir kural da yok değil mi?
  Arslan ve cevdet, ilginize teşekkür ederim.
  Cemil,ben gnome masaüzerini pek sevmiyorum,daha doğrusu alışamadım.Kde kolayıma geliyor,ama yine de kurdum ve kurcalıyorum 🙂 Sağ menüye daha gelmeyelim,Lapisi biraz kurcalıyalım.

 19. Dayko öncelikle geçmiş olsun.Bende diğer arkadaşlar gibi sağ menü söylemek istiyorum,kısa zamanda bizlere anlatımı yaparsan memnun olurum.Senin konsol olayına katılıyorum,linuxu en çok bu şekilde anlatıyorlar.Bence eğer sistem iyi kurulmuşsa konsol ayarlamalarına gerek de kalmıyor.Konsol kullanın diyerek insanları linuxtan soğutuyorlar.Son olarak,acaba lapislinux içinde pclinuxos anlattığın gibi kolay kullanım sayfası yapabilirmisin,çünkü bu şekilde kullanıcılara daha çok faydalı oluyor?Hoşçakal.
  Mehmet Irmak

 20. Mehmet,ilgine teşekkür ederim.dediğim gibi sağ menü olayına girmek için daha erken.
  Kullanım kolaylığını anlatabilirim belki,ama daha önceleri bandwith sorunu yüzünden yeni hosting aldım(5yıllık) ancak BW nedeniyle ağırlığı BW’ye verdirdim.Yani alanım küçük ama BW bayağı büyük.Yinede fazla resim koymadan veya 320*240 boyutunda da olabilir, belki bir alt domain açabilirim,mesela lapis.bekozap.com gibi.İlgine ve dileklerine tekrar teşekkür ederim.

 21. Dayko önce geçmiş olsun,acaba lymde tv kartımı nasıl yapılandırırım? bilgi verirsen sevinirim.

 22. LAPİSLİNUX KULLANANLAR DİKKAT:
  Synaptic açın ve orada ara ile :
  1- powernowd
  2- laptop-mode-tools
  3- cpufreqd
  aratın ve bu paketleri tamamen kaldırın.
  veya,
  yine synaptic ile “laptop” aratın ve yukardaki 3 paketi tamamen kaldırın.yavaşlama sorunu çözülmektedir.

 23. Alattin bey geçmiş olsun.Sigarayı artık bıraksan nasıl olur?Hem sana hemde evdekilere zarar.Oyumu kde olarak kullandım.

 24. Seyfettin ve dündar teşekkür ederim.Dündar hocam aslında çok haklısın,hocam sen gnome hiç sevmezdin,buraya tıkladığına göre yoksa yavaş yavaş başlıyacakmısın? 🙂

 25. Geçmiş olsun. Oyum Gnome ye . Lapis den sonra fikrim değişdi. Önceleri kubuntu kulanıyordum. Lapisdeki fanatik kde ciyim ama yinede oyum Gnome 😀

 26. Hissettiklerimi yazmadan edemiyeceğim.Mart sonlarında da hastalığıma bu kadar ilgi oluşmuştu,hatta İstanbul’a davet eden bir doktor kullanıcım bile olmuştu.çok güzel bir duygu bu,Allah herkese nasip etsin diyorum.Telefonuma gelen sms’lerin sayısını söylesem inanamazsınız,saat gecenin 2si ve habire sms geliyor.Erkan’a ve babası Ömer ağbiye çok teşekkür ederim,söyleme kimseye Ömer abi dedim ama demekki bu kadar seviliyorum.
  Arayan,arayamayan herkese tek tek teşekkür ederim.Erkan maaşallah ayaklı gazete gibi,bana “siteni hep takip ediyorum” dediğinde gülmüştüm,neyse tekrar herkese özel teşekkürlerimle,çünkü artık uykum geldi yoruldum,doktor mutlaka dinlenmelisin dedi,artık dinlenme zamanı.

 27. Arkadaşlar,lapislinux ile ilgisi olmayan yorumları bugün sildim,ilginize çok çok teşekkür ederim.Eğer Lapislinux ile ilgili düşünceniz varsa bana iletişim ile yollayabilirsiniz,çünkü amacını aştığını düşünerek bu konudaki yorumları da kapattım.Anlayış göstereceğinize yürekten inanıyorum.