Synaptic [Program Ekle-Kaldır]

PCLinuxOS’ta program kurmak-kaldırmak oldukça basit.Hızlı başlattan “Paket Yöneticisi” tıklayın.
Eğer root girişi yapmadıysanız sizden root parolası istiyecektir.Åžifreyi girip,tamam seçtikten sonra karşımıza synaptic penceresi gelecektir.İlk önce yapmamız gereken paketlerimizi güncellemektir,bunun için Synaptic menüsünden Ayarlar(Settings) tıklayın,açılan menüden Depolar(Repositories) tıklayın.

Açılan pencerede kuracağımız paketlerin olduğu depo adresleri bulunmaktadır.Eğer indirme yavaş ise bu pencereden depo adresini değiştirebiliriz.Bunun için seçili kutucuğu boşaltın ve başka bir adres kutucuğunu seçip OK tıklayın.
Åžimdi aşağıdaki resimde görüldüğü gibi mutlaka Tazele (Reload) tıklamalısınız.

Artık kurulum yapmak için hazırız.Mesela Amsn kuralım,paket penceresinden Amsn bulalım (aratarak da bulabiliriz),Amsn kutucuğuna sağ tıklayalım ve Kurulum için işaretle (Mark for installation) seçelim.

Eğer Amsn ile ilgili başka programlar da kurulması gerekiyorsa bize bildirir veya kendisi seçer.Åžimdi kurmak için Synaptic menüsünden Uygula (Apply) tıklayıp kurulumun bitmesini bekleyin.Kurulum bittikten sonra Amsn yi başlat–>internet–>Anında mesajlaşma menüsü içinde görürüz.

3 Comments on “Synaptic [Program Ekle-Kaldır]

  1. MannqSi ,Senin yaptığını senin sitende yapsaydım ne kadar zoruna giderdi değil mi?