Vekil sunucu kullanarak erişimin engellenmesi

Serdar bu konuyu bana sorduğunda “acaba” dedim ve postayı okuduğum andan itibaren “nasıl yapılabilir” sorusunun cevabını epey saat araştırdım.Ben her siteye girip çıktığım için benim için sorun yoktu ama…
Biraz da yorgunluk ve ihtiyarlıktan olsa gerek,dün “nasıl” sorusunun cevabını bulamamıştım.Aslında çok basitmiş,ben görememişim.Åžimdi yapalım bakalım.
1- Alttan “configure your computer” açın
2- Ağ & İnternet tıklayın
3- Bir web vekilsunucu kur tıklayın

v1
4- Eğer bir program kurmanızı isterse synaptic ile kurun
5- Eğer HTTPS bağlantılarınızda kullanmak isterseniz Use HTTP proxy for… kutucuğunu işaretleyin
6- HTTP vekil sunucu kısmına https://127.0.0.1:8080 yazın
7- No proxy for… boşluğuna da doğrudan bağlanan siteler ( , ) ile ayırarak yazın

v2
ÖRNEK:
v3
Alttaki resim engellenmiş bir örnek:
v4

BİLGİ:
Her siteyi girmek zaman alıyor ama işe yarıyor,en kolay site ekleme yolu yer imlerinden kopyala yapıştır ile oluyor.

6 Comments on “Vekil sunucu kullanarak erişimin engellenmesi

  1. Benim demek istediğim tam olarak bu değil di.. Uzun yoldan yapmışsınız siz.. Ama sonuç tatmin edici teşekkir ederim..

  2. Evet biraz farklı olduğunu tahmin ediyordum zaten ancak yine bu yolla kullanıcılar sizin belirlediğiniz sitelere girebiliyorlar (bunu denemek için kullanıcı hesabı açtım ve deneyip öyle yayınladım).Bunu başka yolla yapmak için programlar da var(synaptic ile yüklenebiliyor) ama o iş daha da uzun bir yol bana göre,çünkü config ayarlarıyla düzenlemeler yapılabiliyor ayrıca konqueror ve firefox veya başka tarayıcıda işlem gerektiriyor (belkide ben bazı işlemleri gözden kaçırıyorum).Burada ise işlem yapmak için root şifre isteniyor.Aslında fikrimi sorarsan burada ters işlem var gibi.Mesela “no proxy” seçeneği yerine kapatılması istenen siteler olsaydı sanki daha iyi olurdu gibime geliyor,hoş gerçi ikiside aynı yolu izliyor ya.Herşeye rağmen yinede süper işe yarıyor.Diğer sorduğun konuyla da ilgileniyorum.

  3. arkadaşın dediği ttnetin aile koruma programı sanırsam ama o linuxta olmuyo ben bunu bilmiyodum neiştir diye merak ediyodum öğrendiim iyi oldu tşk.

  4. Maşallah aynı anda iptal soruları 🙂 sanırım öğrencisiniz veya kafeden yazıyorsunuz,neden öğretmenlerinize veya kafe yöneticisine sormuyorsunuz? İkinci olarak isimyok ve sanane, şimdilik yorumlarınızı onayladım ama bir daha adınızı yazın.