Waw ses dosyasını mp3 çevirmek

Bir zamanlar bana sormuşlardı “linux kullanmak zevk mi,yoksa dert mi” diye.Hatta halen bazen soruyorlar,ki o zamanlar linux bu kadar gelişmemişti ve program bulmak epey de zordu.
Ama şimdi durum öyle değil,hele hele pclinuxos ile hiç değil.İnanın bir linux dağıtımını bu kadar kolay,bu kadar windowsa yakın görmedim.Hele hele sağ tuş menüsünün windowstan daha işlevsel olduğunu hiç görmedim.Diyeceksiniz ki “arkadaş sen bir tek kullandığın dağıtımı kurcalıyorsun,diğerleri de aynı”.Yok öyle değil, ben birçok dağıtımı kullandım,hatta iki linux dağıtımını da kurduğum oldu.Neyse, geçenlerde bir maille sormuşlar, waw sesini mp3 yapabilirmiyim diye.İşte bunun için biraz uğraştım,sonunda yaptım ve onu da sağ tuşa attım 😉
Peki, neler lazım mp3 yapmak için?
önce synaptic ile “lame” ve lame ile ilgili programları kurun.
lame
1- Önce home,belgeler,benimyerim veya her ne isim verdiyseniz onu açın(genelde Home dur),ve Görünüm sekmesinden gizli dosyaları göster tıklayın.
2-/alo/.kde/share/apps/konqueror/servicemenus bu linki sonra adres çubuğuna yazın.Yanlız dikkat baştaki alo sizde farklı olabilir,alo yerine kendi kullanıcı adınızı yazın .kde önündeki noktayı(.) unutmayın.
3-şimdi boş bir alanda sağ tıklayıp yeni oluştur > Metin dosyası tıklayın ve adını mp3.desktop olarak kaydedin.
4-Oluşturduğumuz mp3.desktop bir metin editörü ile açalım (mesela kwrite) içine;

[Desktop Entry]
X-KDE-Priority=TopLevel
ServiceTypes=audio/x-wav
Actions=mp3
TryExec=lame

[Desktop Action mp3]
Icon=multimedia
Name=Compress to mp3
Name[tr]=Mp3 Yap
Exec=lame %f %u.mp3

yazdıktan sonra kaydedip çıkın.
Herhangi bir klasörde veya masaüstünde yüklediğiniz waw dosyasına gelin ve sağ tıklayın.Ne gördünüz? Mp3 Yap orada değil mi?
Hadi bakalım güle güle kullanın 😉

7 Comments on “Waw ses dosyasını mp3 çevirmek