XBMC Media Center

XBMC Media Center hemen hemen tüm video formatlarını destekleyen süper bir program.Kesinlikle ismini duymuşunuzdur,özellikle film hastaları “biliyorum süper” diyeceklerdir.
Bende daha önce xbmc live sürümü vardı,hatta usb belleğe atmış,oradan kullanıyordum.
Geçenlerde pclinuxos 2010 sürümüne de kurdum,kurulumu anlatmama gerek varmı bilmiyorum ama synaptic ile kurulumunu yapabiliyorsunuz.
Xbmc kurulduktan sonra dilini değiştirin,bunu xbmc media center—>settings—>Appearance içinden yapıyoruz.

xbmc

Xbmc ana ekranı:
xbmc panel

Xbmc Ayarlar ekranı _fazla söze gerek yok _ 🙂 :
xbmc kodi center

xbmc kaynak seçimi biraz tuhaf,ilk versiyonlarda hemen hemen tüm hdd ve usb leri sorunsuz görüyordunuz,son versiyonlarda biraz karışık,örneğin cd’den film izleyeceksiniz, cd’yi taktınız kaynak seç dediniz cd’yi görüyorsunuz ve tıklıyorsunuz ama xbmc size “lütfen bir disk yerleştirin” diyor,ne yapsam birtürlü önce olmadı cd’den izlemek 🙂
xbmc kodi mp3

Sonunda adres çubuğuna /media/K3b veri projesi/ yazdım işlem tamam oldu 🙂 tabii siz kendi cd veya dvd ismini yazacaksınız,zaten ismi karşınızda göreceksizin.
xbmc kodi m3u

Artık herşey tamam filmi izleyebiliriz :
xbmc kodi avi

Film altyazılarını görmezse film oynatılırken hoparlör simgesine tıklayıp altyazıyı gösterin,sanırım altyazı film ile aynı olmak zorunda,eğer değilse altyazı film oynarken çıkmıyor,dediğim yolla seçmek zorunda kalıyorsunuz 🙂
Eğer yeni script,arayüz vesaire yüklemek isterseniz ,mesela indirdiğiniz…

Arayüzleri :
/home/kendi_isminiz/.xbmc/skin/ içine,
Scriptleri :
/home/kendi_isminiz/.xbmc/scripts/My Scripts/ içine,
Pluginleri :
/home/kendi_isminiz/.xbmc/plugins/ilgili_klasör/ içine kopyalayın,daha sonra ayarlar kısmından aktif hale getirebilirsiniz.Eğer arayüz sizin versiyona uymuyorsa ve xbmc başlamıyorsa endişelenmeyin,skin klasöründen çalışmayan arayüzü silin,sistem öntanımlı arayüzle tekrar başlıyor.

Xbmc ana sayfası :
https://www.xbmc.org buradan hertürlü yardımı alabileceğiniz forum da bulunuyor.

1 Comment on “XBMC Media Center

  1. How is it that just anybody can write a blog and get as popular as this? Its not like youve said something extremely impressive –more like youve painted a pretty picture above an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you actually think that you can get away with adding some fairly pictures and not really say something?