Linux on laptop / Laptop üzerinde linux

laptop
Yeğenim görkemin sayesinde aldığımız Toshiba L10-102 laptoba PCLinuxOS yükledim.Yükleme işi aynen kurulum kısmında anlattığım gibi olmaktadır.Hiçbir problem olmadan yüklendi.Daha sonra fonksiyon tuşlarını kullanmak için synaptic ile de acme yükledim.Programların yükseltmelerini yaptım,localhost’umu kurdum,şimdi tıkır tıkır kullanıyorum 🙂 Bir tek modemi denemedim,ona da gerek yok zaten.
Xorg.conf görmek için Tıklayın
.config görmek için Tıklayın
Resimler için yukarıdaki resme tıklayın

Resimde usb fareyi görüyorsunuz,çünkü hala dokunmatik faresine alışamadım 🙂
Acme ile Fn ve sol-Alt arasındaki pencere resmi bulunan tuşa WWW atadım,oraya bastığım zaman firefox açılmaktadır.

Hangi linux,hangi laptop’ta?tıklayın,öğrenin

 

  Toshiba L10-102

Donanım Durum      Bilgi        

‎Intel(R) Pentium(R) M processor 1.60GHz                      

Çalışıyor  

Kurulumda çalıştı,extra ayar     gerektirmedi                   
Ekran 15 inç XGA TFT Çalışıyor                          Kurulumda çalıştı,extra ayar     gerektirmedi                   
Ekran Kartı 855GM Çalışıyor Kurulumda çalıştı,extra ayar     gerektirmedi                   

Ethernet  RTL-8139 

Çalışıyor Kurulumda çalıştı,extra ayar     gerektirmedi                   
Modem Denenmedi Denenmedi                  
Intel(R) PRO/Wireless 2200BG Çalışıyor Kurulumda çalıştı,extra ayar     gerektirmedi                   
Ses kartı ICH4 845G/GL Çalışıyor Kurulumda çalıştı,extra ayar     gerektirmedi                   
TouchPad Çalışıyor Kurulumda çalıştı,extra ayar     gerektirmedi                     

  Diğer

CD-RW/DVD-rom ,USB girişleri ve diğer girişler kurulumda,medya tuşları tanıtımı kurulumdan sonra acme ile tanıtılmıştır.

8 Comments on “Linux on laptop / Laptop üzerinde linux

  1. lan bu nasıl ses kartı googlede bile yok.toshibanın kendi sitesinde yok.koydukları ses kartınada senın yazdığın bilgiyede stop.adam gibi yardımcı olacaksanız olun stop.olmyacaksanız sizide stop.zoruna gittiyse kusura bakma.zorunada stop.

  2. Koray zoruma gitmez ama daha uygun biçimde sorabilirdin.Sanki sana ben zorla bu laptopu aldırmışım gibi bana saldırmışsın.Ben yukarıda adı geçen laptopa linux kurdum ve kullanıyorum hiç de problem yaşamadım.Benim yazdığım bilgi denenmiş bilgidir,ayrıca linux on laptop üyesiyim.Açık açık küfretmeden sorununu yazsaydın belki çare de bulabilirdik.Yardım istemenin çeşitli yolları vardır ama asla küfretmek değildir ve yorumunu onaylamayacağımı düşünmüşündür,sansürleyerek de olsa onayladım.Ayrıca bu model 5 laptopa da linux kurdum hiç bir problemde yaşanmamıştır.

  3. Kardeş Benim İlk Bilgisayarım Toshiba L10 Ama Ãœzerine Su Dökülüp Bozuldu Başka Pc Aldım Ama Sitesinde Hiçbir Driveri Bile Yok Satellite L10 Seçecem Ama Menüde L10 Yok Sen Buna Linux Kurdunda Ama Driverları Nereden buldun Onu Soracaktım.

  4. Sevgili esat, driver derken sanırım linux ile ilgili sordun,yukarıdaki yazımda neler çalışıyor belirtmiştim,tabii bu laptopta kde3 yüklü ve köye götürdüm, halen kullanılıyor 🙂
    Kde4 kurmadım ama sorun yaşayacağını düşünmüyorum,çünkü livecd ile kde4’te sorun olmadı,eğer elindeki cd livecd ise denemende fayda var veya kurduysan nerelerde sorun yaşıyorsun belirtirsen belki yardımcı olabilirim.

  5. Kardeş Ben Linux İle İlgili Sormamıştım Toshiba L10 ‘un Sürücülerini Nasıl Buldun Diye Sormuştum.

  6. Hımm,sevgili esat,ben windows’u 1996’dan beridir kullanmıyorum,üzgünüm yardım edemiyeceğim,ancak etrafında öğretmen olupta elinde L10 olan varsa belki yardım edebilirler,çünkü bunlar öğretmen laptopu diye geçiyor,yeğenim de bana öyle almıştı.

  7. s.a. driver derken linux da driver soruyorsunuz galiba ayrıca driver yüklemeye gerek yok linux un içinde yüklü geliyor zaten saygılar..